گروه توليدي بجین ری
گروه توليدي بجین ری

   02166006925
   28/شهريور/1398  
                

معرفی LSF

سازه های ال اس اف (LSF)

سازه های ال اس اف (LSF) یک مدل از سازه های سبک وزن می باشند که قابلیت کاهش وزن پایه های ساختمان به همراه اضافه کردن بلندای ساختمان را دارند. سازه های ال اس اف (LSF) از استیل های کم وزن ساخته می شوند. این سازه ها با ارائه راهکار های کارآمد و مقرون به صرفه، به راحتی هر چه تمام تر در کنار ساختمان های قدیمی قرار می گیرند و با هر نوع مصالح و دکوراسیونی مطابقت دارند. این سازه ها زمان خیلی کمی را جهت نصب و اجرای ساختمان صرف می نمایند.

مزیت استفاده از سازه های ال اس اف (LSF)

مزیت اصلی سازه های ال اس اف (LSF) در ساخت و ساز مقرون به صرفه و زمان کم طراحی و اجرای ساختمان می باشد. منابع کمی که برای ساختن یک سازه ال اس اف (LSF) نیاز می باشد، باعث صرفه جویی چشم گیری در هزینه های طراحی و اجرا می شود. مونتاژ کردن ساختمان هایی که با سازه های ال اس اف (LSF) طراحی شده اند، بسیار کم هزینه و سریع انجام می شود. همچنین ساخت و سازهای بیرونی ساختمان در استفاده از این نوع سازه های سبک وزن، تضمینی را جهت ارائه بهترین کیفیت و زیباترین محل زندگی ارائه می دهد. محصولاتی که از سازه های ال اس اف (LSF) استفاده می نمایند، دارای استانداردهای بسیار خوبی می باشند

قطعاتی که برای سازه های سبک ال اس اف (LSF) ساخته می شوند، با قطعات فلزی در قطرهای ۲/۱، ۶/۱، ۷۰، ۱۰۰ و ۱۵۰ میلیمتر هستند. این قابلیت در سازه های ال اس اف (LSF) با کسب مشخصات دقیقی که از مشتریان دریافت می کنید، می توانند در دکوراسیون داخلی و همچنین نمای بیرونی ساختمان به کار روند. مشخصاتی که مشتری در اختیار طراح قرار می دهد باعث پیشرفت روند اجرای پروژه ساخت ساختمان های سبک وزن می شود. انعطاف پذیری که این سازه های سبک وزن دارند، باعث استفاده از قطعات سازه های ال اس اف (LSF) در کف ساختمان، دیوارها و سقف های ساختمان می شود. همچنین مشتری می تواند این قطعات را به صورت جداگانه تهیه نموده و در محل اجرای پروژه آنها را مونتاژ نماید.

موارد استفاده از سازه های ال اس اف (LSF)

ساختمان هایی که از قطعات سبک سازی استفاده می نمایند، می توانند در سازه های کوچک و خصوصی یا بزرگ و عمومی مورد استفاده قرار بگیرند. این روش ساخت و ساز به دلیل سرعت خوب و هزینه کمی که دارد، محبوبیت زیادی دارد. اکثر توسعه دهندگان این نوع سازه ها، دلایلی مانند پایداری مناسب، سادگی در نصب، جمع آوری سریع و سبک وزن بودن را به عنوان موفقیت این نوع سازه ها، معرفی می نمایند. از آنجایی که این سازه ها بسیار سبک وزن می باشند و انعطاف پذیری خوبی دارند، پس در سازه های مختلف مورد استفاده قرار می گیرند. همچنین این انعطاف پذیری باعث راحتی در طراحی مختلف می شود. اکثر معمارها از این گونه سازه ها، برای ساخت سرویس های بهداشتی و خوابگاه های دانشجویی که نیاز به جابجایی و جمع آوری های مداوم دارند، استفاده می نمایند.

مزایای سازه های ال اس اف (LSF)

سازه های سبک وزن ال اس اف (LSF)  دارای مزایایی می باشند که این مزایا باعث محبوبیت این گونه سازه ها می شود. این نوع سازه ها از لحاظ قیمت، کوتاه بودن زمان ساخت و اجرا، دوام و پایداری و دکوراسیون زیبا مورد قبول اکثریت واقع شده اند. از این جهت در این مقاله، توضیحاتی در خصوص مزایای سازه های ال اس اف (LSF) ارائه می شود.

قیمت

یکی از عمده ترین مزایای سازه های ال اس اف (LSF)، قیمت پایین آنها می باشد. باید ددر نظر داشت، که هزینه تمام شده که به عنوان قیمت محصولات معرفی می شود، در اینجا مد نظر است. نسبت تعداد کارگرانی که مشغول نصب سازه های ال اس اف (LSF) می باشند بر هزینه میزان منابعی که در راستای انجام پروژه هدر می روند را هزینه تمام شده می گویند. از جهتی برای طراحی، ساخت و اجرای سازه های ال اس اف (LSF) تعداد کارگران ماهر کمتری نیاز می باشد و در کل پروژه میزان منابعی که هدر می روند نیز کاهش می یابد. پس هزینه تمام شده این نوع سازه ها، بسیار کمتر از سایر سازه های ساختمانی می باشد.

زمان ساخت

به طور کلی، زمان ساخت سازه های سبک وزن ال اس اف (LSF) نسبت به سایر سازه های ساختمانی، حدود یک سوم می باشد. یعنی از لحظه استارت پروژه تا پایان آن پروژه، کارفرما می تواند حدود دو سوم وقت تلف شده خود را ذخیره نماید و سرعت اجرای پروژه را بسیار سریعتر کند. این نیز یکی از مزایای سازه های ال اس اف (LSF) به شمار می رود.

استحکام

سازه های فولادی سبک وزن ال اس اف (LSF) دارای قدرت بالا و وزن کمی می باشند و از این لحاظ در زمان نصب آنها، نیاز به استقرار جرثقیل در محل کارگاه نمی باشد. سازه های ال اس اف (LSF) در برابر لرزه های مختلف، انعطاف پذیری خوبی دارند. از آنجایی که این نوع سازه ها به صورت پیچیده و مستحکم نصب می شوند، پس فشاری که به یک نقطه از سازه وارد می شود در کل سازه تقسیم می شود و این امر باعث انعطاف پذیری این سازه ها شده است.

فضای اشغال شده

یکی دیگر از مزایای سازه های ال اس اف (LSF) فضای کمی می باشد که بابت دیوارها هزینه می شود. این سازه ها با قطر کمی که دارند، فضای زیادی را برای استقرار دیوارها اشغال نمی کنند و این امر باعث، به وجود آمدن فضای بیشتر برای اتاق ها و سالن ها می شود. سازه های ال اس اف (LSF) باعث ایجاد خلاقیت های جدیدی در امر طراحی و ساخت می شوند. در این نوع سازه ها، به راحتی می توان انواع دکوراسیون و لوازم تزئیناتی را به کار برد.

صرفه جویی در انرژی

از دیگر مزایای سازه های ال اس اف (LSF) می توان به میزان هدر رفتگی انرژی گرمایشی و سرمایشی ساختمان اشاره کرد. این سازه ها تا حد مطلوبی از هدر رفتن انرژی جلوگیری می نمایند.

پایداری

ساخت و ساز بر روی سازه های ال اس اف (LSF)، آلاینده های کمتری را وارد محیط زیست می نماید. انتظار گاز کربنیک در سازه های ال اس اف (LSF) بسیار کمتر است و همچنین تمام مواد مورد استفاده در این سازه ها، قابل بازیافت می باشند. این امر یکی از بهترین مزایای سازه های ال اس اف () به شمار می آید.

ظاهر ساختمان

سازه های ال اس اف (LSF)، قابلیت پیاده سازی و اجرای هر نوع دکوراسیون تزئینی زیبا را بر روی دیوارهای بیرونی ساختمان میسر می نماید و همچنین با اطمینان از عدم ترک خوردگی یا ریزش رنگ بر روی دیوارها، می توان سازه های زیباتری را با این متد ایجاد نمود.

فرآیند طراحی و ساخت سازه های سبک ال اس اف (LSF)

فرآیند طراحی و ساخت سازه های سبک ال اس اف (LSF) برای دیوارها و کف ساختمان، از تکنیک ها و رویکرد های صنعت خودرو سازی تبعیت می کند. در فرآیند طراحی و ساخت سازه های سبک ال اس اف (LSF)، بهینه سازی حرف اول را می زند. همچنین زمان تحویل پروژه باید در نظر گرفته شود و در راستای اتمام پروژه تا قبل از آن زمان می کوشند. مسلماً تمام این موارد به طراحی مناسب، زنجیره تامین مواد اولیه، کاهش قابل توجه منابع و هدر نرفتن مواد اولیه، بستگی دارد.

براساس مطالعاتی که فریمینگ سولوشن در زمینه برجسته کردن پتانسیل کمینه سازی زباله های تولیدی از مصالح ساختمانی، انجام داده است، در فرآیند طراحی و ساخت سازه های سبک ال اس اف (LSF)، میزان اتلاف مواد کمتر از یک درصد می باشد و تمام زباله های تولید شده به صورت بازیافتی در فرآیند طراحی و ساخت سازه های سبک ال اس اف (LSF) مورد استفاده قرار می گیرند. لازم به ذکر است که این دستاورد، از لحظه آغاز پروژه تا زمان ساخت و انتقال سازه به سمت مشتری صدق می نماید.

مرحله طراحی سازه های ال اس اف (LSF)

یک مهندس در مرحله طراحی از فرآیند طراحی و ساخت سازه های سبک ال اس اف (LSF)، این اطمینان را دارد که عملکردهای ساختاری و حرارتی ساختمان، با توجه به استفاده از سازه های سبک و فولادی، به خوبی رعایت شده است و نیاز به مصرف سازه های زیادی در ساختمان نمی باشد. همچنین در فرآیند طراحی و ساخت سازه های سبک ال اس اف (LSF)، شرکت ها و مهندسیان طراح، می توانند به راحتی و با صرف وقت کمتری با استفاده از نرم افزار های CAD-CAM طرح سه بعدی ساختمان خود را ترسیم کرده و تا پنج درصد در وقت خود صرفه جویی نمایند.

مرحله ساخت سازه های ال اس اف (LSF)

کارخانه ای که در فرآیند طراحی و ساخت سازه های سبک ال اس اف (LSF)، فعالیت می نماید، دارای دستگاه ها و ماشین آلات تمام اتوماتیک می باشد که نقشه های طراحی شده را در یافت کرده و به صورت کاملاً اتوماتیک و بدون دخالت دست، بر اساس آن نقشه ها، فرآیند ساخت پانل ها را انجام می دهد. همچنین در این دستگاه ها، تدابیری لحاظ شده است که حداکثر میزان هدر رفتگی مواد در فرآیند تولید، به کمتر از یک درصد برسد. لازم به ذکر است این میزان هدر رفتگی فولاد در زمان سوراخکاری های گل میخ در پانل تولید شده می باشد، که البته این میزان فولد هدر رفته نیز مجدداً در فرآیند تولید مورد استفاده قرار می گیرد.

از آنجایی که فرآیند طراحی و ساخت سازه های سبک ال اس اف(LSF)، یک ایده جدید می باش و نیاز امروزه جهان، به تحداقل کردن تولیدات زباله ها سو پیدا کرده است، پس هدف عمده این فرآیند ها و ساختار این گونه ساختمان ها در تولید حداقل زباله ساختمانی می باشد. از این رو کارخانه های سازده این سازه ها، پانل های ال اس اف (LSF) را به نحوی طراحی و تولید می نمایند، که در زمان تولید یا نصب این پانل ها، کمترین میزان زباله ایجاد شود و همان میزان زباله تولید شده نیز به صورت بازیافتی در سازه های بعدی مورد استفاده قرار گیرد.

 

ایران ، زلزله ، ال اس اف LSF

استفاده از سازه های سبک وزن ال اس اف (LSF)، یکی از راه های کارآمد برای کاهش وقایع زلزله می باشد. در این سازه ها، وزن سبک و اعضای پیچیده چارچوب ساختمان، باعث تقسیم انرژی زلزله به ساختمان شده و از تخریبات زلزله می کاهد. در اسن سازه ها، از هر نوع ابزاری جهت مقابله با تنش های ورودی به ساختمان و سبک تر شدن وزن سازه، استفاده شده است. با توجه به اینکه کشور ایران بر روی یک منطقه زلزله خیز قرار گرفته است، پس باید ساختمان ها را به نحوی ایجاد نمود، که در هنگام زلزله کمترین ضرر و تخریب به ساختمان وارد شود وکمترین ضررات مالی و جانی به شهروندان وارد شود. از این رو استفاده از سازه های سبک وزن ال اس اف (LSF)، یک راه بسیار کارآمد می باشد.

سازه های ال اس اف (LSF) در ایران

در کشور ایران با توجه به روند اجرای مدرن ساختمان سازی، زمان این ساخت و سازها به سرعت انجام می شود. از جهتی، در اجرای سازه های سبک وزن ال اس اف (LSF)، باید به نکاتی مانند کیفیت اجرا و انطباق جزئیات توجه شود، که این امور نیز باعث سریع شدن روند اجرای ساخت و ساز می شوند. از آنجایی که سازه های سبک وزن ال اس اف (LSF) در کارخانجات تولید شده و بر اساس کیفیت محصول و اجزای آن کنترل می شود، پس یک مورد بسیار عالی جهت کاهش زمان ساخت و ساز و سرعت بخشیدن به این روند استفاده از سازه های سبک وزن ال اس اف (LSF) می باشد.

مزایای سازه های ال اس اف (LSF)

سازه های فولادی سبک وزن ال اس اف (LSF) دارای مزایایی مانند قابلیت اطمینان، تجهیزات قوی، اجرای سریع و غیره می باشند. این مزایا باعث جلوگیری از اثرات مخرب بلایای طبیعی مانند زلزله و طوفان می شود. دیدگاه استفاده از سازه های سبک وزن ال اس اف (LSF) در بلند مدت بسیار به چشم می خورد. به نحوی که استفاده از سازه های سبک وزن ال اس اف (LSF) در دراز مدت، باعث کاهش خطرات جزئی و کلی ساختمان می شود و نیاز افراد برای استوار ساختن سازمان در برابر بلایای طبیعی را کاهش می دهد. از این رو هزینه ای که صرف ساخت و ساز با استفاده از سازه های سبک وزن ال اس اف (LSF) می شود، در واقع یک پس انداز در برابر اثرات مخرب بلایای طبیعی به شمار می آید

عملکرد سازه های ال اس اف (LSF)

سازه های سبک وزن ال اس اف (LSF)، وزنی که را که متحمل می شوند، بر روی کلیه دیوارها و ستون های ساختمان تقسیم می نمایند و این باعث کاهش انرژی وارد شده به ساختمان می شود. در واقع اگر یک دیوار یا ستون وزنی را متحمل شود، در این سازه ها این وزن بین دیگر دیوارها و ستون های ساختمان تقسیم می شود و باعث کاهش اثرات مخرب آن انرژی می شود. این ایده بخاطر استفاده از سازه های فولادی به هم پیوسته می باشد و باعث افزایش استفاده از سازه های سبک وزن ال اس اف (LSF) شده است. سازه های سبک وزن ال اس اف (LSF) شامل اعضای فولادی سی اس اف (CSF) می باشد، که از سال ۱۹۶۴ وارد صنعت ساختمان سازی شده است.

ریسک های سازه های ال اس اف (LSF)

در تمامی صنایع، خطرها یا عوامل ریسکی وجود دارند، که عواملی همچون دانش قبلی، مهارت ها و تجربه فردی، میتوانند در تشخیص چنین خطرهایی کمک کنند. با توجه به اینکه اطلاعات از چه راهی جمع آوری شده اند و چه طیفی از افراد در جمع آوری آن درگیر بوده اند، نتایج تغییر میکنند. اکثر طراحان سازه های سبک وزن، در هنگام طراحی به نکاتی دقت نمی کنند و این امر باعث ایجاد ریسک های سازه های ال اس اف (LSF) می شود. در ادامه این ریسکها را مورد بررسی قرار می دهیم.

عدم پیش بینی لوله کشی گاز

از آنجایی که اکثر ساختمان ها مجهز به پکیج می باشد، پس لوله کشی گاز فقط تا کنار پکیج انجام می شود و محلی برای قرار دادن بخاری در منزل تعبیه نمی شود. اکثر سازه های ال اس اف (LSF) برای عایق بندی کردن از پشم شیشه استفاده کرده اند و یکی از ریسک های سازه های ال اس اف (LSF) نیز همین مورد می باشد. طراحان می توانند در نزدیکی قرار دادن وسایل گرمایشی و گازسوز، از عایق های ضد حریق استفاده نمایند.

عدم پیش بینی کولر آبی یا گازی

برخی مواقع طراحان، محل هایی را برای قرار دادن لوله کشی کولرهای گازی یا کانال های کولر آبی در دیوارهای ال اس اف (LSF) قرار نمی دهند و این باعث مشکل در ساختمان می شود. از ریسک های سازه های ال اس اف (LSF) در فصل تابستان و گرما می توان به این مورد اشاره نمود.

اشکال در طراحی فلاشینگ ها

فلاشینگ، کانالی است که وظیفه انتقال آب باران را در سازه های ال اس اف (LSF) بر عهده دارد. در سقف های شیب دار باید این فلاشینگ ها به نحوی طراحی شوند که آب باران را به چاه فاضلاب هدایت نمایند. در طراحی این قطعه باید، دبی باران در نظر گرفته شود. یکی از ریسک های سازه های ال اس اف (LSF) عدم در نظر گرفتن میزان بارندگی و شرایط بد در زمان بارندگی می باشد، که گاهاً منجر به تخریب فلاشینگ یا پخش شدن آب باران بر روی نمای ساختمان می شود. در زمان طراحی باید کلیه شرایط و مواقع خطرناک را در نظر گرفت تا با مشکل مواجه نشد.

مشکل سرمایشی و گرمایشی

اکثر ساختمان هایی که از سازه های ال اس اف (LSF) در طراحی خود استفاده می نمایند، در طول روز رفت و آمدهای زیادی دارند و این منجر به تلف شدن انرژی سرمایشی یا گرمایشی ساختمان می شود. از ریسک های سازه های ال اس اف (LSF) می توان به همین مورد اشاره کرد که اکثر طراحان برای این گونه ساختمان ها باید از ابزارهای سرمایش و گرمایش در دیوار های ساختمان استفاده نمایند و تا حد ممکن نسبت به اتلاف انرژی بکوشند.

سایر ریسک ها

از جمله سایر ریسک های سازه های ال اس اف (LSF) می توان به عدم وجود نظارت و دانش کافی در زمان اجرای این سازه ها اشاره کرد. ناهماهنگی هایی که در سازه ها به چشم می خورد، از عدم دانش کافی طراحان آب می خورد. همچنین در برخی مواقع نظارت لازم بر روی اجرای سازه از طرف مهندسان با تجربه انجام نمی شود و این منجر به ناکفایتی ساختمان ها می شود.

کاربرد سازه های ال اس اف (LSF)

سازه های ال اس اف (LSF) کاربردهای فراوانی دارند. عمده ترین این کاربردها بستگی به مزایا و خصوصیات آنها دارد. این سازه ها که از سازه های سی اف اس (CFS) یا فولاد سرد نورد شده که دارای استقامت بالا و وزن کمی می باشند، تشکیل شده اند، این سازه ها نیز دارای استقامت و وزن سبکی می باشند. سازه های ال اس اف (LSF) برای ساختمان سازی در عصر معاصر بسیار پرطرفدار بوده و از همه جهت باعث بهبود کیفیت صنعت ساختمان سازی شده اند.

قابلیت ساخت و ساز در مناطق لرزه خیز

این سازه ها دارای مزایای متعددی می باشند. از جمله مهم ترین این مزایا می توان به سبک وزنی آنها اشاره کرد. سازه های سبک وزن ال اس اف (LSF) با وزن سبکی که دارند، دارای دهانه های کوتاه تری می باشند و در نتیجه این امر باعث بهبود کاربرد سازه های ال اس اف (LSF) شده است. سازه های ال اس اف (LSF) در صنعت ساختمان سازی با پیشرفت تکنولوژی های جلوگیری و پیشگیری از خرابی های بلایای طبیعی طرح ریزی شده اند و در این راستا دارای استقامت بسیار خوبی می باشند. تجربیات نشان می دهد که سازه های ال اس اف (LSF) برای مناطق لرزه خیز و مخاطره آمیز، بهترین کارایی را دارند و این امر باعث افزایش تقاضا برای ساخت این نوع ساختمان ها می شود.

طراحی سازه هایی با نمای زیبا

همچنین این سازه ها در حالت های مختلف و انواع طرح ها تولید می شوند. کاربرد سازه های ال اس اف (LSF) در نماسازی ساختمان بسیار عالی است. بیه نحوی که برای ساختن انواع اشکال هندسی در دیوارها و دیگر اجزای ساختمان می توان فولاد سخت را با تکنولوژی نورد سرد، خم کرد و بهترین ابزارهای تزئیناتی را برای سازه های مختلف آماده سازی نمود. لازم به ذکر است که در فرآیند نورد سرد، استقامت سازه بیشتر می شود و این باعث افزایش استقامت ساختمان نیز می شود.

اجرای راحت تر تاسیسات

در سازه های ال اس اف می توان انواع کابل های برق و لوله های آب، گاز و دیگر لوازم تاسیساتی را درون خود بدنه دیوارها جای داد. از این رو کاربرد سازه های ال اس اف (LSF) در سازماندهی تاسیسات ساختمانی بسیار عالی می باشد. معماران با کمترین هزینه می توانند در زمان ساختن ساختمان، تاسیسات را به صورت همزمان انجام دهند و این باعث افزایش سرعت عملکرد اجرایی ساخت و ساز می شود.

قابلیت تغییر نقشه ساختمان پس از اجرا

سازه های ال اس اف (LSF) توسط پیچ و مهره به همدیگر متصل می شوند و در برخی اوقات جوشهای بسیار ظریف و کاربردی اتصالات را به همدیگر وصل می نماید. از این رو جابجایی دیوارها یا دیگر تجهیزات ساختمان، در کوتاهتریسن زمان ممکن و با هزینه ای بسیار اندک انجام می شود. این امر باعث افزایش کاربرد سازه های ال اس اف (LSF) در صنعت ساختمان سازی شده است.

 

 

تمامي حقوق مادي و معنوي اين سايت براي گروه تولیدی بجین ری محفوظ میباشد

کل بازدید: 10,581 امروز: 39 دیروز: 111